Elke paar weken belandt er een tekening op ons bureau met "1.4404" geschreven in de materiaalkolom, en de e-mail die volgt stelt meestal dezelfde vraag: draagt deze 316L eenvoudigweg een andere naam? Het korte antwoord is ja. 1.4404 is het EN-materiaalnummer voor het koolstofarme, molybdeenhoudende austenitische roestvrij staal dat het grootste deel van de wereld AISI 316L of UNS S31603 noemt. Het langere antwoord is dat het nummer verwijst naar een specifieke Europese specificatie, en dat onderscheid is van belang wanneer het molencertificaat moet overeenkomen met de tekening, de drukontwerpcode en de eigen materiaaldatabase van de klant.
We maken al meer dan zestien jaar roestvrijstalen buizen en buizen, en 1.4404 blijft een van de kwaliteiten die we het vaakst gebruiken. Wat volgt is de praktische kijk: wat het cijfer inhoudt, hoe het zich gedraagt, waar het echt de juiste keuze is en waar het stilletjes teleurstelt.
Wat het 1.4404-nummer u eigenlijk vertelt
Het EN-nummeringssysteem is niet willekeurig. Het 1.44xx-blok omvat austenitisch roestvast staal met een opzettelijke toevoeging van molybdeen, en de volledige aanduiding achter 1.4404 is X2CrNima17-12-2. Lees die reeks en je hebt het verhaal al: ongeveer 17% chroom, 12% nikkel, 2% molybdeen en een voorvoegsel "X2" dat een koolstofniveau van ongeveer 0,03% of lager aangeeft.
Veel voorkomende kruisverwijzingen die u tegenkomt op inkooporders en tekeningen zijn onder meer:
- EN 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 (EN 10088-1)
- AISI 316L en UNS S31603 (ASTM/ASME)
- JIS-SUS316L
- ISO-klasseaanduiding 4404-316-03-I
De relatie met 1.4401 (gewoon 316) is waar mensen het meest naar vragen. Chemisch gezien zijn de twee nauwe neven; het verschil is het koolstofplafond, 0,07% voor 1,4401 tegen 0,03% voor 1,4404. Die ene verandering is de reden waarom 1.4404 het lassen overleeft zonder neerslag van chroomcarbide langs de korrelgrenzen, en het is de reden dat de L-kwaliteiten de standaardkwaliteiten in lasprocesapparatuur grotendeels hebben vervangen.
Chemische samenstelling
De onderstaande tabel geeft de bereiken weer die wij hanteren voor buizen en pijpen onder EN 10088 en de ASTM-productspecificaties. De werkelijke hitte ligt meestal comfortabel in het middenbereik, en een certificaat dat chroom aan de bovenkant van het bereik aangeeft, is over het algemeen een goed teken voor corrosieprestaties.
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inhoud (%) | ≤0,03 | ≤1,00 | ≤2,00 | ≤0,045 | ≤0,015 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2,00–2,50 | ≤0,10 |
Als je een vollediger overzicht wilt van hoe elk element de prestaties stimuleert, houden we er een langere notitie bij 1.4404 materiaalsamenstelling, eigenschappen en toepassingen dat gaat element voor element.
Mechanische en fysieke gegevens
De cijfers voor 1.4404 zijn sterk afhankelijk van de vorm en staat van het product, dus behandel elk cijfer met argwaan. De onderstaande waarden gelden voor de oplossingsgegloeide toestand waarin pijp en buis normaal gesproken worden verzonden.
| Eigendom | Typische waarde | Waarom het ertoe doet |
|---|---|---|
| 0,2% proefsterkte | ≥190 MPa | Stelt de toegestane ontwerpspanning in |
| Treksterkte | 490–690 MPa | Veiligheidsmarge vóór breuk |
| Verlenging | ≥40% | Vervormbaarheid en buigradius |
| Hardheid | ≤95 HRB | Bewerkbaarheid en koudvervormen |
| Dichtheid | 8,0 g/cm³ | Gewicht en steunbelasting |
| Smeltbereik | 1370–1400 °C | Limieten voor service bij hoge temperaturen |
| Thermische geleidbaarheid | ≈15 W/m·K bij 20 °C | Warmtewisselaar plicht |
| Gemiddelde uitzetting, 20–100 °C | 16,0 × 10⁻⁶ /K | Uitbreidingslussen en inbouwopeningen |
| Elasticiteitsmodulus | 200 GPa | Doorbuigings- en trillingsanalyse |
| PREN (Cr 3,3Mo 16N) | ≈24–26 | Vergelijkende putweerstand |
Waar de koolstofarme economie zijn geld verdient
Molybdeen is de reden dat 1.4404 veel beter met chloriden en reducerende zuren omgaat dan een gewone 18-8 kwaliteit. Voeg daar het lage koolstofgehalte aan toe en je krijgt een materiaal dat in vaten, spoelen en headers kan worden gelast zonder dat er na het lassen een oplossing nodig is om in de meeste wanddiktes uit te gloeien, omdat er niet genoeg koolstof over is om continue chroomcarbidenetwerken te vormen in de door hitte beïnvloede zone.
Dat gezegd hebbende, zorgen we ervoor dat we het niet te veel verkopen. 1.4404 is geen chloridebestendige legering. In stilstaand, chloridehoudend water kan het putjes vormen, en onder thermische isolatie of in spleten zal het, zoals bij elke austenitische kwaliteit, te maken krijgen met onderafzetting. Boven ruwweg 60 °C met een betekenisvolle chlorideconcentratie worden spanningscorrosiescheuren door chloride een reëel risico, en geen enkele hoeveelheid certificaatpapieren verhindert dit. Als het proces van een klant zich in dat gebied bevindt, sturen we het gesprek meestal in de richting van duplex of een austenitisch materiaal met een hogere legering, in plaats van te proberen 1.4404 een werk te laten doen waarvoor het nooit is ontworpen.
Fabricagenotities van de werkvloer
Lassen
Alle standaardprocessen werken: TIG, MIG, afgeschermde metaalboog en autogeen orbitaal lassen. Gebruik een bijpassende 316L vuller (ER316L of E316L-16) en houd de warmte-inbreng bescheiden. De valstrik die we het vaakst zien is oververdunning bij autogene verbindingen met dunne wanden en overmatig weven bij dikke delen; beide verhogen het ferrietgehalte en verminderen de corrosieweerstand in de laszone. Borstelen met een koolstofstaalborstel is een andere klassieke fout waarbij er vrij ijzer achterblijft.
Koud vervormen
1.4404 hardt snel uit. Buigen is eenvoudig bij gematigde stralen, maar kleine stralen en herhaalde vormingsstappen vereisen tussentijds uitgloeien, anders zal de buis barsten en zal de hardheid ruim boven de specificatie stijgen.
Bewerking
Het is eerder gomachtig dan hard. Scherp gereedschap, positieve hark, royale voeding en voldoende koelvloeistof klaren de klus; lichte afwerking, eenvoudigweg het oppervlak polijsten en verder uitharden.
Opties voor oppervlakteafwerking: BA, EP en MP
Voor een hygiënische en uiterst zuivere werking is de legering slechts de helft van de beslissing; de boringafwerking doet de rest. Helder uitgloeien geeft een schoon, oxidevrij oppervlak met goede ruwheidscijfers en is de gebruikelijke standaard voor instrumentatie en algemene procesbuizen. Elektrolytisch polijsten gaat nog verder, waarbij de buitenhuid wordt gestript, waardoor een glad, met chroom verrijkt oppervlak overblijft dat de hechting van het product weerstaat. Mechanisch polijsten zit qua kosten tussen de twee in en levert de spiegellook op die sommige klanten visueel specificeren.
Roestvrijstalen, heldere gloeibuis en pijp Heldergloeien met argon produceert een schoon, oxidevrij oppervlak zonder beitsen, geschikt voor instrumentatie en procesbuizen waarbij de afwerking van de boring belangrijk is. Bekijk Product → Ruwheid is het waard om het eens te worden over cijfers in plaats van over bijvoeglijke naamwoorden. 'Helder' en 'glad' betekenen heel verschillende dingen voor een fabrikant en een kwaliteitsinspecteur, en argumenten bij de eindinspectie gaan bijna altijd over een Ra-waarde die niemand heeft opgeschreven.
Typische servicegebieden voor 1.4404 pijp en buis
De chemische en petrochemische verwerking is de grootste locatie voor deze klasse: reactortoevoerleidingen, zuuroverdracht, leidingen in tankparken en algemene corrosieve voorzieningen. Warmtewisselaars en condensors gebruiken het op grote schaal omdat de toevoeging van molybdeen bestand is tegen de koelwaterchemie die door 304L heen zou kauwen. De hygiënische kant van het bedrijf – zuivel, brouwerijen, farmaceutica, voeding – vertrouwt op 1.4404 voor productcontactoppervlakken waar de reinigingsregimes agressief zijn.
316 roestvrijstalen Sch40 chemische buis Een 316 naadloze chemische buis voor corrosieve media en media met hoge temperaturen, met Sch40-afmetingen en brede opties voor buitendiameter/wanddikte. Bekijk Product → Kust- en zeeomgevingen zijn eveneens een natuurlijke oplossing, van leidingen aan boord tot architectonische werkzaamheden in de buurt van zout water, hoewel we altijd vragen naar de blootstelling aan spatzones voordat we dit aanbevelen. Ontzilting, pulp en papier, en medische gassystemen ronden de lijst af.
316 Sanitaire roestvrijstalen naadloze stalen buis Een gepolijste, naadloze sanitaire slang voor voedingsmiddelen-, zuivel-, farmaceutische en bio-engineeringlijnen, ontworpen voor eenvoudige reiniging en vloeistofzuiverheid. Bekijk Product → 1.4404 Tegen zijn naaste buren
De meeste verwarring die we zien komt voort uit drie of vier legeringen die op een steenworp afstand van elkaar zitten. De onderstaande vergelijking is degene die we het vaakst op het whiteboard schetsen.
| Rang | UNS/AISI | Maximale koolstof | Molybdeen | Typische rol |
|---|---|---|---|---|
| 1.4307 | S30403 / 304L | 0,03% | Geen | Algemene service, lagere kosten |
| 1.4401 | S31600 / 316 | 0,07% | 2,0–2,5% | Zware profielen, niet-gelaste onderdelen |
| 1.4404 | S31603 / 316L | 0,03% | 2,0–2,5% | Gelaste en hygiënische systemen |
| 1.4432 | 316L met hogere Mo | 0,03% | 2,5–3,0% | Agressiever chloriderecht |
| 1.4462 | S32205 / 2205 | 0,03% | 3,0% plus N | Hoog chloridegehalte, hoge sterkte |
Wat u op de inkooporder moet schrijven
De kloof tussen een goede en een slechte 1.4404-levering is zelden de legering zelf; het zijn het papierwerk en de toleranties. Een paar zaken die de moeite waard zijn om expliciet te vermelden:
- Toepasselijke norm — EN 10216-5, EN 10217-7, ASTM A312, A213, A269 of A249, afhankelijk van of u een drukleiding, warmtewisselaarbuis of hygiënische buis koopt.
- Inspectiedocumenten volgens EN 10204 3.1, met hittenummer herleidbaar naar de buis.
- Testregime: hydrostatische of wervelstroom-, afvlakkings- en intergranulaire corrosietests waar de service dit vereist.
- Conditie: oplossingsgegloeid, heldergegloeid, gebeitst en gepassiveerd, of elektrolytisch gepolijst, met een aangegeven Ra.
- Toleranties op buitendiameter, wanddikte en rechtheid, aangezien deze aandrijffabricage meer oplevert dan de prijs per kilogram.
Onze maat- en samenstellingsvergelijkingstabel is een handig startpunt wanneer u een tekening moet matchen met iets dat we daadwerkelijk rollen.
1.4404 is geen glamoureus cijfer. Het is de betrouwbare middenmoot van de roestvaste familie: breed genoeg wat betreft corrosiebestendigheid om de meeste procestaken aan te kunnen, sterk genoeg om zonder drama te lassen en buigen, en goed genoeg gedocumenteerd zodat iedereen, van de ontwerper tot de inspecteur, weet wat hij kan verwachten. Ontvang de specificatie, afwerking en documentatie meteen tijdens de bestelfase, en het zal tientallen jaren meegaan.









